Skip to content
PrinterialsPrinterials home
Product lines
8
Colours on sale
10
Per kilogram
€647.08–€1,305.88
Shops listing it
1

What it costs

The range across 8 lines with a confirmed price, at 1 shop quoting with VAT.

Cheapest right now: TECAFIL PEI 9085

Ensinger against the typical price

Too few of Ensinger's colours are priced to set against the typical price yet: that needs 10 colours of one material at 2 shops on the same day.

Where to buy1

Every shop we follow that lists this brand. That includes shops quoting without VAT, which the price range above leaves out, so there can be more here.

Shops that list Ensinger
ShopCountryColours listedIn stock nowLast checkedPrices
Filament2PrintSpain1010todayInclude VAT

Colours10

Product lines8

Other4

  • EnsingerTECAFIL PEEK VX

    500 g · 1.75 mm

    €677.60/kg

    €338.80 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • EnsingerTECAFIL PEEK EV

    500 g · 1.75 mm

    €677.60/kg

    €338.80 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • EnsingerTECAFIL PEEK LDS

    500 g · 1.75 mm

    €725.88/kg

    €362.94 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • EnsingerTECAFIL PEKK

    500 g · 1.75 mm

    €677.60/kg

    €338.80 for 500 g

    in stock · 1 shop

Composite2

  • EnsingerTECAFIL PEEK EV CF30

    500 g · 1.75 mm

    €725.88/kg

    €362.94 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • EnsingerTECAFIL PEEK VX CF30

    500 g · 1.75 mm

    €1,305.88/kg

    €652.94 for 500 g

    in stock · 1 shop

PEI1

  • EnsingerTECAFIL PEI 9085

    500 g · 1.75 mm

    €647.08/kg

    €323.54 for 500 g

    in stock · 1 shop

PPSU1

  • EnsingerTECAFIL PPSU

    500 g · 1.75 mm

    €647.08/kg

    €323.54 for 500 g

    in stock · 1 shop

Spools

Across 8 filament lines with a size on sale. The empty reel is what a kitchen scale needs to tell you what is left.

What Ensinger spools weigh
Net weight500 g (8 lines)
Empty reelNot recorded yet
Refill availableNot for any line

Reel material is not recorded yet.

Is this your brand?

If you work for Ensinger, claim this page and you can correct what it says and see how its products are doing.

Also written as (1)

Names shops use for this brand. The price matcher works from these, so a listing spelled any of these ways lands here.

  • Ensinger