Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Filoalfa

Filoalfa ABS HS

ABS4 coloursEnclosure recommended

Filoalfa ABS HS costs from €25.00 at 1 shop, in 4 colours.

Colours4

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€25.00€25.001In stock
€25.00€25.001In stock
€25.00€25.001In stock
€25.00€25.001In stock

Specifications

Specifications for Filoalfa ABS HS
BrandFiloalfa
MaterialABS
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic ABS.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Printers for Filoalfa ABS HS

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Filoalfa

All Filoalfa materials
  • FiloalfaPLA

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €33.60/kg

    €84.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaAlfapro

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €47.60/kg

    €119.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaPET-G

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €34.00/kg

    €85.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaABSpeciale

    700 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €55.71/kg

    €39.00 for 700 g

    in stock · 1 shop

Other ABS with prices

All ABS
  • Bambu LabABS

    1 kg · 1.75 mm

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • ElegooABS

    1 kg–10 kg · 1.75 mm

    €12.94/kg

    €129.35 for 10 kg

    in stock · 6 shops

  • PolymakerPolylite ABS

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €20.32/kg

    €20.32 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • eSUN3D ABS+

    1 kg · 1.75 mm

    €14.12/kg

    €14.12 for 1 kg

    in stock · 4 shops