Filoalfa ABS V0 costs from €49.00 at 1 shop, in 2 colours.
Colours2
Best price per colour
| Colour | from | Per kg | Shops | Stock |
|---|---|---|---|---|
| €49.00 | €70.00 | 1 | In stock | |
| €49.00 | €70.00 | 1 | In stock |
Specifications
| Brand | Filoalfa |
|---|---|
| Material | ABS |
| Diameter | 1.75 mm · 2.85 mm |
| Sold in | 700 g · 2.3 kg |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic ABS.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
Printers for Filoalfa ABS V0
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from Filoalfa
All Filoalfa materials- PLA
FiloalfaPLA
700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmSparkle, Metallic, Matte
€33.60/kg
€84.00 for 2.5 kg
in stock · 1 shop
- Other
FiloalfaAlfapro
700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMetallic
€47.60/kg
€119.00 for 2.5 kg
in stock · 1 shop
- PETG
FiloalfaPET-G
700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMetallic, Translucent
€34.00/kg
€85.00 for 2.5 kg
in stock · 1 shop
- ABS
FiloalfaABSpeciale
700 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMetallic
€55.71/kg
€39.00 for 700 g
in stock · 1 shop
Other ABS with prices
All ABS- ABS
Bambu LabABS
1 kg · 1.75 mm
€19.99/kg
€19.99 for 1 kg
A refill is cheaper
in stock · 6 shops
- ABS
ElegooABS
1 kg–10 kg · 1.75 mm
€12.94/kg
€129.35 for 10 kg
in stock · 6 shops
- ABS
PolymakerPolylite ABS
1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm
€20.32/kg
€20.32 for 1 kg
in stock · 5 shops
- ABS
eSUN3D ABS+
1 kg · 1.75 mm
€14.12/kg
€14.12 for 1 kg
in stock · 4 shops