Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Filoalfa

Filoalfa Alfaloy 32

PC1 colourEnclosure recommendedDry storage recommendedDry before use

Filoalfa Alfaloy 32 comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for Filoalfa Alfaloy 32
BrandFiloalfa
MaterialPC
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Net weight900 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PC.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Printers for Filoalfa Alfaloy 32

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Filoalfa

All Filoalfa materials
  • FiloalfaPLA

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €33.60/kg

    €84.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaAlfapro

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €47.60/kg

    €119.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaPET-G

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €34.00/kg

    €85.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaABSpeciale

    700 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €55.71/kg

    €39.00 for 700 g

    in stock · 1 shop

Other PC with prices

All PC
  • Bambu LabPC

    1 kg · 1.75 mm

    €42.99/kg

    €42.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPC FR

    1 kg · 1.75 mm

    €51.90/kg

    €51.90 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • ElegooPC-FR

    1 kg–10 kg · 1.75 mm

    €23.52/kg

    €235.19 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPC

    1 kg · 1.75 mm

    €22.40/kg

    €223.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops