Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Filoalfa

Filoalfa N-ASA GF

ASA3 coloursGlass fibreEnclosure recommended

Filoalfa N-ASA GF costs from €41.00 at 1 shop, in 3 colours.

Colours3

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€41.00€41.001In stock
€41.00€41.001In stock
€41.00€41.001In stock

Specifications

Specifications for Filoalfa N-ASA GF
BrandFiloalfa
MaterialASA
Diameter1.75 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ASA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ASA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ASA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic ASA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Printers for Filoalfa N-ASA GF

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Filoalfa

All Filoalfa materials
  • FiloalfaPLA

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €33.60/kg

    €84.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaAlfapro

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €47.60/kg

    €119.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaPET-G

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €34.00/kg

    €85.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaABSpeciale

    700 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €55.71/kg

    €39.00 for 700 g

    in stock · 1 shop

Other ASA with prices

All ASA
  • Bambu LabASA

    1 kg · 1.75 mm

    €24.99/kg

    €24.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • ElegooASA

    1 kg · 1.75 mm

    €11.76/kg

    €117.59 for 10 kg

    in stock · 6 shops

  • PolymakerPolylite ASA

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €25.35/kg

    €25.35 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooASA-CF

    1 kg–10 kg · 1.75 mm

    €15.88/kg

    €158.75 for 10 kg

    in stock · 5 shops