Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Lay Filaments

Reflect-o-Lay

PLA1 colour

Lay Filaments Reflect-o-Lay comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for Reflect-o-Lay
BrandLay Filaments
MaterialPLA
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in50 g · 250 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Lay Filaments

All Lay Filaments materials
  • Lay FilamentsGrowLay

    50 g–250 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €125.60/kg

    €31.40 for 250 g

    in stock · 1 shop

  • Lay FilamentsSolay

    50 g–250 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    No prices available

  • Lay FilamentsChamberlay 100

    Colours not listed yet

    No prices available

  • Lay FilamentsLay-Brick (Ceramic)

    Colours not listed yet

    No prices available

Other PLA with prices

All PLA
  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 7 shops

  • PolymakerPastel Panchroma Matte PLA

    1 kg · 1.75 mm

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 7 shops

  • Bambu LabPLA Pure

    1 kg · 1.75 mm

    €21.99/kg

    €21.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • eSUN3D PLA+

    1 kg–5 kg · 1.75 mm

    €16.83/kg

    €50.49 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops