Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Lay Filaments

Solay

TPU / Flex1 colourDry storage recommendedDry before use

Lay Filaments Solay comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for Solay
BrandLay Filaments
MaterialTPU / Flex
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in50 g · 250 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic TPU.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Lay Filaments

All Lay Filaments materials
  • Lay FilamentsGrowLay

    50 g–250 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €125.60/kg

    €31.40 for 250 g

    in stock · 1 shop

  • Lay FilamentsReflect-o-Lay

    50 g–250 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    No prices available

  • Lay FilamentsChamberlay 100

    Colours not listed yet

    No prices available

  • Lay FilamentsLay-Brick (Ceramic)

    Colours not listed yet

    No prices available

Other TPU / Flex with prices

All TPU / Flex
  • Bambu LabTPU for AMS

    1 kg · 1.75 mm

    €39.99/kg

    €39.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabTPU 95A HF

    1 kg · 1.75 mm

    €34.99/kg

    €34.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • ElegooRapid TPU 95A

    1 kg · 1.75 mm

    €17.17/kg

    €85.84 for 5 kg

    in stock · 6 shops

  • SpectrumTPU S-Flex 90A

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €56.82/kg

    €28.41 for 500 g

    in stock · 5 shops