Skip to content
PrinterialsPrinterials home

REAL

RealFlex TPU

TPU / Flex3 coloursDry storage recommendedDry before use

RealFlex TPU costs from €29.99 at 1 shop, in 3 colours. Prices checked today.

Colours3

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€29.99€29.991In stock

2 more colours have no price we can compare.

Specifications

Specifications for RealFlex TPU
BrandREAL
MaterialTPU / Flex
Diameter1.75 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic TPU.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from REAL

All REAL materials
  • REALPLA

    500 g–5 kg · 1.75 mmGlow in the dark

    €24.99/kg

    €24.99 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • REALPETG Recycled

    1 kg · 1.75 mm

    €23.99/kg

    €23.99 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • REALPETG

    500 g–1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €23.99/kg

    €23.99 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • REALPLA Sparkle

    500 g · 1.75 mmTranslucent, Sparkle

    €33.00/kg

    €16.50 for 500 g

    in stock · 1 shop

Other TPU / Flex with prices

  • Bambu LabTPU for AMS

    1 kg · 1.75 mm

    €39.99/kg

    €39.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 5 shops

  • ElegooTPU 95A

    1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €13.00/kg

    €129.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabTPU 95A HF

    1 kg · 1.75 mm

    €34.99/kg

    €34.99 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooRapid TPU 95A

    1 kg · 1.75 mm

    €17.17/kg

    €85.84 for 5 kg

    in stock · 5 shops