Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Filoalfa

Alfapeek GF

Composite1 colourGlass fibre

Filoalfa Alfapeek GF comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for Alfapeek GF
BrandFiloalfa
MaterialComposite
Diameter1.75 mm
Sold in250 g · 1 kg

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Filoalfa

All Filoalfa materials
  • FiloalfaPLA

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €33.60/kg

    €84.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaAlfapro

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €47.60/kg

    €119.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaPET-G

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €34.00/kg

    €85.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaABSpeciale

    700 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €55.71/kg

    €39.00 for 700 g

    in stock · 1 shop

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • KexcelledThe K11 PEEK GF10

    1 kg · 1.75 mm

    €519.00/kg

    €519.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • CreatBotPEEK-CF

    1 kg · 1.75 mm

    €799.00/kg

    €799.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop