Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Filoalfa

Alfateiko

PPS1 colour

Filoalfa Alfateiko comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for Alfateiko
BrandFiloalfa
MaterialPPS
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in250 g · 1 kg · 2.5 kg

Slicer profile

No slicer profile for PPS: OrcaSlicer has no one generic PPS profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Filoalfa

All Filoalfa materials
  • FiloalfaPLA

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €33.60/kg

    €84.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaAlfapro

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €47.60/kg

    €119.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaPET-G

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €34.00/kg

    €85.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaABSpeciale

    700 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €55.71/kg

    €39.00 for 700 g

    in stock · 1 shop

Other PPS with prices

All PPS
  • Bambu LabPPS-CF

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €178.65/kg

    €133.99 for 750 g

    in stock · 6 shops

  • PolymakerFiberon PPS-CF10

    500 g–3 kg · 1.75 mm

    €136.33/kg

    €409.00 for 3 kg

    in stock · 4 shops

  • ElegooPPS-CF

    750 g–7.5 kg · 1.75 mm

    €78.39/kg

    €58.79 for 750 g

    in stock · 4 shops

  • PolymakerFiberon PPS-GF20

    500 g–3 kg · 1.75 mm

    €120.67/kg

    €362.00 for 3 kg

    in stock · 3 shops