Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Filoalfa

Filoalfa PP GF

PP4 coloursGlass fibreEnclosure recommended

Filoalfa PP GF costs from €59.00 at 1 shop, in 4 colours.

Colours4

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€59.00€59.001In stock
€59.00€59.001In stock
€59.00€59.001In stock
€59.00€59.001In stock

Specifications

Specifications for Filoalfa PP GF
BrandFiloalfa
MaterialPP
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PP's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PP's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PP's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PP.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Printers for Filoalfa PP GF

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Filoalfa

All Filoalfa materials
  • FiloalfaPLA

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €33.60/kg

    €84.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaAlfapro

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €47.60/kg

    €119.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaPET-G

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €34.00/kg

    €85.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaABSpeciale

    700 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €55.71/kg

    €39.00 for 700 g

    in stock · 1 shop

Other PP with prices

All PP
  • FiberlogyPP

    750 g–2.5 kg · 1.75 mm

    €47.46/kg

    €118.64 for 2.5 kg

    in stock · 3 shops

  • PrusamentPP-CF

    25 g–1 kg · 1.75 mm

    €115.37/kg

    €74.99 for 650 g

    in stock · 3 shops

  • PrusamentPP-GF

    850 g · 1.75 mm

    €88.22/kg

    €74.99 for 850 g

    in stock · 3 shops

  • SpectrumPP

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €46.53/kg

    €34.90 for 750 g

    in stock · 3 shops