- Product lines
- 19
- Colours on sale
- 71
- Per kilogram
- €15.80–€91.00
- Shops listing it
- 1
What it costs
The range across 14 lines with a confirmed price, at 1 shop quoting with VAT.
Cheapest right now: ASA Low Warp
Price per kilogram, across the offers we follow
Price per kilogram. Solid line: the cheapest offer. Dotted: the average. The band runs from the cheapest to the most expensive. It covers every spool and refill we follow for this brand, so it also moves when a shop adds or drops a listing.
REAL against the typical price
Too few of REAL's colours are priced to set against the typical price yet: that needs 10 colours of one material at 2 shops on the same day.
Where to buy1
Every shop we follow that lists this brand. That includes shops quoting without VAT, which the price range above leaves out, so there can be more here.
| Shop | Country | Colours listed | In stock now | Last checked | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| 123-3D | Netherlands | 66 | 66 | today | Include VAT |
Colours71
Black7
White8
Grey7
Red7
Orange5
Yellow3
Green7
Blue8
Purple2
Pink1
Brown1
Silver5
Gold2
Not sorted into a family8
Product lines19
PLA6
- PLA
REALPLA Sparkle
500 g · 1.75 mmTranslucent, Sparkle
€33.00/kg
€16.50 for 500 g
in stock · 1 shop
- PLA
REALPLA
500 g–1 kg · 1.75 mmGlow in the dark
€29.50/kg
€29.50 for 1 kg
in stock · 1 shop
- PLA
REALPLA Recycled
1 kg–5 kg · 1.75 mm
€26.80/kg
€134.00 for 5 kg
in stock · 1 shop
- PLA
REALPLA Matt
500 g–1 kg · 1.75 mmMatte
€34.50/kg
€34.50 for 1 kg
in stock · 1 shop
- PLA
REALPLA Tough
500 g–5 kg · 1.75 mm
€29.50/kg
€29.50 for 1 kg
in stock · 1 shop
- PLA
REALPLA Satin
500 g · 1.75 mmSatin, Sparkle
€55.00/kg
€27.50 for 500 g
in stock · 1 shop
PETG3
- PETG
REALPETG Recycled
1 kg · 1.75 mm
€29.50/kg
€29.50 for 1 kg
in stock · 1 shop
- PETG
REALPETG
500 g–1 kg · 1.75 mmTranslucent
€29.50/kg
€29.50 for 1 kg
in stock · 1 shop
- PETG
REALPC-PETG
500 g–3 kg · 1.75 mm
€46.33/kg
€139.00 for 3 kg
in stock · 1 shop
Other2
- Other
500 g · 1.75 mm
No prices available
- Other
REALLuvocom 3F PEKK
500 g · 1.75 mm
No prices available
ASA1
- ASA
REALASA Low Warp
1 kg · 1.75 mm / 2.85 mm
€15.80/kg
€15.80 for 1 kg
in stock · 1 shop
Composite1
- Composite
500 g · 1.75 mmCarbon fibre
No prices available
Nylon (PA)1
- Nylon (PA)
REALPA
500 g · 1.75 mm / 2.85 mm
€75.00/kg
€37.50 for 500 g
in stock · 1 shop
PEI1
- PEI
REALPEI Ultem 9085
500 g · 1.75 mm
No prices available
PPSU1
- PPSU
REALPPSU
500 g · 1.75 mm
No prices available
PVA / BVOH1
- PVA / BVOH
REALPVA
500 g · 2.85 mm
€91.00/kg
€45.50 for 500 g
in stock · 1 shop
TPU / Flex1
- TPU / Flex
REALTPU 98A
500 g · 1.75 mm
€89.00/kg
€44.50 for 500 g
in stock · 1 shop
Wood1
- Wood
REALPLA Wood
500 g · 1.75 mmWood
€89.00/kg
€44.50 for 500 g
in stock · 1 shop
Spools
Across 19 filament lines with a size on sale. The empty reel is what a kitchen scale needs to tell you what is left.
| Net weight | 500 g (16 lines) · 1 kg (8 lines) · 3 kg (1 line) · 5 kg (2 lines) |
|---|---|
| Empty reel | Not recorded yet |
| Refill available | Not for any line |
Reel material is not recorded yet.
Is this your brand?
If you work for REAL, claim this page and you can correct what it says and see how its products are doing.
Also written as (1)
Names shops use for this brand. The price matcher works from these, so a listing spelled any of these ways lands here.
- REAL